Aktiivsüsi – organismi puhastaja

Aktiivsüsi on peent musta värvi pulber, mis saadakse materjalidest, milles on suur süsinikutihedus (kookospähkli koorikust, puidust, pähklikoortest, turbast).

Tooraineid töödeldakse erinevate gaaside (tavaliselt argooni või lämmastiku) või kemikaalidega kõrgetel temperatuuridel. Tulemuseks on suurenenud pindalaga maitsetu ja lõhnatu negatiivse laenguga süsi, mille pinnal asetsevad miljonid väikesed poorid. Need omakorda seovad positiivse laenguga tervist kahjustavaid aineid, nagu mürgid, raskemetallid ja kemikaalid. Vajab mainimist, et käesolev süsi ei ole sama, mis grillsüsi. Viimane sisaldab mitmeid mürgiseid ühendeid ja seda ei tohiks mitte kunagi tarbida.

Omadused

Kuna tänapäeval satub organismi mitmelt poolt kahjulikke aineid, siis aina enam tuleks tähelepanu pöörata keha perioodilisele puhastamisele erinevatest toksiinidest. Praeguste teadustööde alusel võib aktiveeritud sütt näha kui üldist detoksifitseerijat:

 • Aitab leevendada gaase ja puhitust

  Uuring leidis, et antud süsi ennetab tavaliselt gaase tekitavate toitude söömisel (nt oalised) sellele järgnevat puhitust
  ja kõhugaase. Selleks tuleks seda võtta 500mg tund aega enne eelpool mainitud einet.  Too seob end soovimatute ühenditega ja pehmendab seedimisega kaasnevaid probleeme.
 • Seedesüsteemi puhastamine
  Aktiivsüsi edendab seedekulgla tervist eemaldades mürkained, mis põhjustavad allergilisi reaktsioone, oksüdatiivset kahju ning madalat immuunsüsteemi funktsioneerimist. Selleks võib võtta 10g sütt 90 minutit enne igat toidukorda kahe päeva jooksul. Tulemuseks on energiatõus ja vaimsete funktsioonide paranemine (tähelepanu, mälu, mõtlemine).
 • Vastumürk kemikaalidele, mürkidele, ravimitele ja narkootiliste ainete üledoosile
  Aktiveeritud süsi seob suuremjagu kahjulikke aineid, enne kui need kehale ebameeldivusi põhjustavad. Mürgistuse puhul tuleks sütt manustada võimalikult kiiresti (max 1h jooksul 50 – 100g täiskasvanutele ja 10 – 25g lastele) ja helistada hädaabinumbrile.
 • Alkoholist tulenevate toksiinide eemaldamine
  Alkoholi tarbitakse harva tema puhtal kujul, pigem on tavalised igasugused segud kunstlike magustajate ning kemikaalidega. Aktiivsüsi eemaldab organismist joogist pärinevad mürkained. Mõned uuringud on viidanud, et selle samaaegsel tarvitamisel alkoholiga võib viimase konsentratsioon veres madalam olla.
 • Vabaneda halvast hingeõhust, kehalõhnast ja nahahädadest
  Aktiivsütt võib kasutada ka välispidiselt, kasvõi koos kookosõliga ja  kanda segu nahale putukahammustuse või taime mürgistuse puhul. Segades seda aaloegeeliga aitab ka akne korral ja on igati sobilik halbade kehalõhnade peitmiseks. Samuti saab seda kasutada hammaste valgendamiseks.
 • Kolesterooli alandamine
  Teadlased on tõestanud, et käesolev süsi vähendab halba kolesterooli ning tõstab head. Ühes uuringus leiti, et üldine kolesterool langes 25%: LDL vähenes 41% ja HDL suurenes 8%. Aktiivsüsi takistab kolesterooli imendumist sidudes liigse rasva endaga.
 • Vananemisvastane toime
  Kahjulikud keskkonnamõjud (mitmesugused toksiinid ja vabad hapniku radikaalid) põhjustavad enneaegset vananemist. Aktiivsüsi aitab ennetada rakukahjustusi neerudele ja maksale, samal ajal toetades terveid neerupealseid näärmeid. Mürkainete kehast kadumine kaitseb organeid kahjustuste ja enneaegse vananemise eest.

Manustamine

Antud söe tarbimine on lubatud kõigile, nii vanuritele kui lastele. Eriti soovitatav on seda kasutada neil, kes tihti töödeldud ja madala kvaliteediga toitu söövad.  Kaasa arvatud sportlastel, kes tarbivad mitmeid toidulisandeid ja batoone.

Manustades aktiivsütt on oluline juua 12-16 klaasi vett päevas, muidu võib tekkida vedelikupuudus. Veejoomine on oluline ka seetõttu, et aitab kiiresti välja uhtuda  mürkained ja ennetab kõhukinnisust, mis mõnedel inimestel ehk ilmneb. Kindlasti ei tohi seda võtta samaaegselt paratsetamooli, digoksiini (südameglükosiid), teofülliini (bronhodilataator) või tritsükliliste antidepressantidega, kuna see võib vähendada või ennetada nende ravimite  imendumist. Kõige parem on oodata 2 tundi, enne kui võtta ravimeid või toidulisandeid.

Kõrvaltoimed

Manustades aktiveeritud sütt suukaudselt, võib see põhjustada mustaks värvunud keelt ja/või väljaheiteid, kõhulahtisust-kinnisust või oksendamist.

Allikad

Asprey, D. (2013). The Best Activated Charcoal Detox: Using Coconut Charcoal. Bulletproof.  https://blog.bulletproof.com/the-strangest-way-to-detox/
Donsky, A. (2016). 9 Health Benefits of Activated Charcoal. Naturallysavvy.com.  http://naturallysavvy.com/care/9-health-benefits-of-activated-charcoal
Dr. Axe (n.d.) Top 10 Activated Charcoal Uses & Benefits. (2017). Dr. Axe.  https://draxe.com/activated-charcoal-uses/
Pritchard, J. (2017). Health Benefits & Risks of Activated Charcoal. LIVESTRONG.COM. http://www.livestrong.com/article/448065-health-benefits-risks-of-activated-charcoal/

Allikas: https://www.meravita.ee/aktiivsusi-organismi-puhastaja/
Eelmine
Võitluse vähiga võitnud mees: põhiline haiguste tekitaja on ikkagi stress ja muretsemine
Järgmine
Harknääre ja selle aktiveerimise mõju sinu elule

Kirjuta esimene kommentaar

Email again: