LOODUSLIK IME – KUNINGAKEPIÕLI

Kuningakepi nime kandev taim (ingl.k. evening primrose ehk õhtupriimula) on sajandeid rahvameditsiinis kasutatud taim, mis tänu oma suurepärastele hormoone tasakaalustavatele ja põletikke alandavatele omadustele aitab kehas luua tasakaalu ja võidelda erinevate haigusseisunditega. Milles täpsemalt peitub tema võlujõud?

Miks mina seda katsetasin?
Pärast rohket juuste väljalangust, kus mul hakkas tõesti juba hirm- sest juukseid tuli ikka lausa peotäis päevas. Katsetasin apteekri soovitusel kunigakepiõli kapslitega kuuri tehes ja ennäe imet, juuste väljalangemine vähenes mulle tunduvalt lausa nädalaga silmnähtavalt.

Kuningakepi nime kandev taim (ingl.k. Evening primrose ehk õhtupriimula) on sajandeid rahvameditsiinis kasutatud taim, mis tänu oma suurepärastele hormoone tasakaalustavatele omadustele aitab kehas luua tasakaalu ja võidelda erinevate ebameeldivate seisunditega. Milles täpsemalt peitub tema võlujõud? 

Erksate kollaste õitega öösiti õitsevat taime, mida seetõttu inglise keeles nimetatakse evening primrose ehk õhtupriimula, kuulub tegelikult hoopis paju perekonda, kuid tänu välisele sarnasusele priimulaga on ta inglise keeles tuntuks saanud just õhtupriimula nime all. Eesti keeles nimetatakse taime kuningakepiks.

Rahvameditsiinis on seda võimsat taime kasutatud sajandeid – välispidiselt nahaprobleemide korral ning seespidiselt astma, seedeprobleemide ja günekoloogiliste murede korral, samuti haavade paranemise kiirendamiseks. 

Mis annab kuningakepiõlile tervislikud omadused? Kuningakepiõlis on üks asendamatu oomega-6 rasvhappe vorm, mida meie keha ise ei ole võimeline tootma: gamma-linoleenhape ehk GLA. GLA on oluline rakumembraanide koostises ning mitmete hormoonide loomisel. Keha muudab GLA hormoonilaadseks ühendiks prostaglandiiniks, mis kontrollib põhimõtteliselt iga kehaorganit, sh süda ja vereringet, nahka, immuunsüsteemi ning põletikke kehas. Prostaglandiinide rolli avastamise eest meie organismis anti kolmele teadlasele 1982.aastal ka Nobeli preemia. 

Kõige suurem kuningakepiõli tootja on tänapäeval Inglismaa ning just seal on viimastel aastatel läbi viidud mitmeid kuningakepiõli ja selles sisalduva GLA alaseid uurimusi. Ka siin tuuakse välja kuningakepiõli soodsat mõju erinevate hormoonidega seotud tervisesemurede korral.

Mille puhul täpemalt võib kuningakepiõlist kasu olla?

Erinevad nahaprobleemid.

Hormonaalsest tasakaalutusest põhjustatud nahaprobleemide korral. Inimesel on erinevaid nahaprobleeme, üks tuntumaid on akne. Kindlasti ei ole ka vähem tuntumad ekseem, psoriaas ning atoopiline dermatiit. Kuningakepiõlis leiduv GLA aitab reguleerida hormonaalset tasakaalu, parandades ka närvide funktsioone ja naha elastsust.

Uuringud on näidanud, et inimestel, kellel on probleeme ekseemiga, puudub võime töödelda kehas rasvhappeid, mis omakorda viib GLA puuduseni, mida keha tavapärases olukorras muudab põletikuvastasteks ja rakkude kasvu kontrollivateks ühenditeks. Ka psoriaasi puhul on abiks kuningakepiõli soodne mõju hormonaalsele tasakaalule ja valkude seedimisele.

Premenstruaalne sündroom.

Kuningakepiõlis leiduv GLA aitab naisi premenstruaalse sündroomi korral, tasakaalustades hormoone. See vähendab menstruaaltsükliga kaasnevaid kehalisi ja psüühilisi vaevusi.

Reumatoidartriit.

Reumatoidartriit ehk hulgiliigesepõletik on autoimmuunne haigus, mille korral meie immuunsüsteem hakkab meie endi vastu töötama, põhjustades liigestes põletikke. Mitmed uuringud on näidanud kuningakepiõli toetavat toimet kasutadareumatoidartriidi ning teiste põletikuliste haiguste ajal.

Südame-veresoonkonna haigused.

Ka siin on abiks kuningakepiõli positiivsed omadused. GLA aitab ennetada veresoonte ummistust ning samuti on tal kolesterooli ja vererõhku alandav efekt. 

Lisaks eelnevale tuukase kuningakepiõlis sisalduva GLA soodsat mõju välja ka allergiate ja astma, laste hüperaktiivsuse, skisofreenia, alkoholismi ning depressiooniajal..

Uuringud GLA mõju kohta meie organismile jätkuvad, kuid võib öelda, et nahaprobleemide ja hormonaalse tasakaalutuse puhul tasub looduslike vahendite hulgast kindlasti kuningakepiõli proovida. Ka mitmed toidulisandid sisaldavad seda suurepärast taimeõli, mis viib meid lähemale tasakaalule. 

Allikas. Eva Kumpas holistiline tervise- ja toitumisnõustaja NUTRISOPHY


 



Eelmine
Programmeeritud rakusurma valk 1
Järgmine
Töötasu maksmise erijuhud (ületunnitöö, öötöö ja riigipühadel töötamine)

Kirjuta esimene kommentaar

Email again: