Obsessiiv-kompulsiivne häire ehk "kas ma ikka panin ukse lukku?" või sundmõte: "mis saab...?, mis saab...?, mis saab...?"

Iseloomulikud on sundmõtted ja –teod, mille kontrollimine on raske ja võib tunduda isegi võimatu.

Sundmõtted ja –teod häirivad inimest, on aeganõudvad ja enamasti segavad märkimisväärselt igapäevast elu. Tegemist võib olla obsessiiv-kompulsiivse häirega, kui inimesel esinevad:

  • Sundmõtted. Sundmõtted on korduvad ja püsivad mõtted, mis on enamat kui ülemäärane muretsemine reaalsete probleemide pärast. Püüded selliseid mõtteid maha suruda ei taha õnnestuda. Näiteks: määrdumis- või nakatumishirm (mõtted kahjust, mida võiks tekitada kokkupuude ohtlikuna tunduva ainega, näiteks mustustega, viirustega)
  • Sundteod. Sundteod on nähtavad või varjatud korduvad tegevused või vaimne tegevus (nt loendamine, sõnade vaikne kordamine), mille järele tuntake tungivat vajadust ning mille eesmärk on enamasti vältida/ vähendada kannatusi või ära hoida mõnd hirmsat sündmust. Näiteks: nakatumishirmus inimene võib lisaks pidevale käte pesemisele käia sageli arsti juures, koduseid pindu steriliseerida jms.
  • Sundmõtted ja sundteod samaaegselt.

Küsi abi siit!
Eelmine
Paanikahäire - see ei ole lihtsalt paanitsemine millegi pärast vaid hoopis hirm/mure, mis on kontrollialt väljunud
Järgmine
Üldistunud ehk generaliseerunud ärevushäire - ei saa magada, võimetu igapäevatoiminguid ellu viima

Kirjuta esimene kommentaar

Email again: