E-sigaret / veip
E-sigaret
Elektrooniline sigaret ehk e-sigaret on tubakatootega sarnaselt kasutatav toode.
E-sigaret on patareitoitel vahend, mille eesmärk on aurustada kapslis sisalduv keemiline segu ning viia see kasutaja hingamisteedesse. Ainete aurustamine toimub kõrgel temperatuuril. Keemilised segud võivad olla nii nikotiiniga kui ka ilma. Lisaks sisaldavad kapslid propüleenglükooli, glütserooli, lõhna- ja maitseaineid (nt mentool, kirss, kohv, kaneel, šokolaad), aga ka kantserogeene (nagu formaldehüüd, atseetaldehüüd jt). Nikotiini sisaldavad e-sigareti vedelikud ei ole kindlasti tervisele ohutud, kuna nikotiin on ohtlik närvimürk, mis tekitab sõltuvust.
Tartu Ülikooli teadlased kinnitavad, et e-sigareti tarvitamisel käivituvad organismis sigaretisuitsu mõjuga sarnanevad protsessid ning suureneb risk haigestuda samadesse haigustesse, mille riskiteguriks on sigaretisuitsetamine – kroonilisse obstruktiivsesse kopsuhaigusesse (KOK), hingamisteede nakkustesse ja kopsuvähki. [1]
Andmed e-sigareti pikaajaliste tervisemõjude kohta puuduvad, sest e-sigaret on suhteliselt uus toode. Uurimistulemuste üldistamise teeb keeruliseks ka see, et tooted ei ole standardiseeritud ning kemikaalide sisaldus varieerub. Kuni me ei tea e-sigarettide pikaaegseid tervisemõjusid, soovitame riskide vältimiseks e-sigareti kasutamisest hoiduda. Kui vajate suitsetamisest loobumisel tuge, soovitame kasutada ohutumaid nikotiinasendusravi viise või retseptiravimeid, mida soovitab või kirjutab välja tubakast loobumise nõustaja.
Seaduse järgi on e-sigarettide omamine, müük ja tarvitamine alaealiste seas keelatud. Tegemist on tubakaga sarnaselt kasutatava tootega, mis on tervist kahjustav ning magusa maitse ja erinevate kohandamisvõimaluste tõttu (vedelike segamine, seadme pinge valik) kergesti reklaamitav just noortele.
E-sigareti tarvitamise tervisemõjud
- E-sigaretid, milles kasutatakse nikotiinisisaldusega vedelikke, vabastavad tavasigarettidega sarnases koguses nikotiini, mis jõuab inimese kopsudesse ja vereringesse. Nikotiin on tugevat sõltuvust tekitav aine.
- E-sigarettide tootjad on kasutusele võtnud sõna veipimine, et tekitada tarvitajas tunne, nagu polekski tegu suitsetamisega. Tegelikult reageerib inimese organism e-sigaretile üsna samamoodi kui tavalisele sigaretile.
- Nikotiini laguproduktidel on laialdane toime hingamisteedele. Lisaks suurendavad need võimalust haigestuda vähki ja südame-veresoonkonna haigustesse, mõjutavad noorel inimesel aju arengut ja halvendavad sperma kvaliteeti.
- E-sigareti tarbimisel hingatakse sisse ühendeid, mis tekitavad oksüdatiivset stressi ja põhjustavad vähki. E-sigaretis on neid ühendeid tavasigaretiga võrreldes küll vähem, kuid täiesti piisavalt, et haigusi esile kutsuda.
- Loomadel tehtud katesete põhjal on selgunud, et e-sigareti kasutamine raseduse ajal avaldab lootele sigaretisuitsetamisega sarnast toimet. Mõjutades nii lapse kaalu kui ka kopsude ja aju arengut.
- E-sigareti vedelikud on inimese rakkudele mürgised, kusjuures mürgisuse määr sõltub nii nikotiini kogusest kui ka kasutatud maitse- ja lisaainetest. Teistest ohtlikumaks on osutunud näiteks kaneeli- ja tubakamaitseline e-sigareti täitevedelik.
- E-sigarettide tarvitamine suurendab hingamistakistust, soodustab hingamisteede põletikke ning vähendab immuunsüsteemi kaitsevõimet viiruste vastu.
- E-sigareti suitsust on leitud mitmesuguste metallide peenosakesi. Näiteks rauda, hõbedat, tina, niklit, alumiiniumit, vaske, pliid ja kroomi.
- Uuringud kinnitavad, et e-sigarettide tarbimisel väljahingatav aur sisaldab olenevalt tootest mitmesuguseid mürgiseid aineid ja nikotiini.
Levinumad eksiarvamused seoses e-sigaretiga
Müüt: E-sigaret aitab suitsetamisest loobuda.
Tegelikkus: E-sigareti nagu ka tavasigareti tõmbamisel on tegemist täpselt samuti suitsetamisega. Pole tähtis, kas tegemist on tavasigarettide, sigarillode, vesipiibu, huuletubaka või e-sigaretiga — kõigi nende ühine nimetaja on nikotiin ning tegu on tubakatoote või tubakatootega sarnaselt kasutatava tootega. Tavasigaretilt e-sigaretile üle minnes ei muutu suitsetamisrutiin, muutub vaid nikotiini omandamise vahend.
Müüt: E-sigaret on tervislik alternatiiv tavasigaretile.
Tegelikkus: E-sigaret ei ole kindlasti inimese organismile ohutu. Kuigi e-sigarettide pikajaline mõju tervisele pole veel teada, kujutab e-sigaret inimese organismile ohtu. Nii näiteks leidis Tartu Ülikooli doktorant, et e-sigarettide tõmbamisel avaldub inimese bronhiepiteeli rakkudes tavasigaretiga sarnane mehhanism. Nikotiin on närvimürk, millel võivad organismile olla laastavad mõjud
Müüt: E-sigaretiga hingad sisse ja välja vaid nikotiiniga veeauru.
Tegelikkus: E-sigareti sisse- ja väljahingatavast aurust on leitud arvukalt mitmesuguseid aineid. Näiteks raskmetalle, nagu tina ja nikkel, aga ka formaldehüüdi ja atseetaldehüüdi, mis on mõlemad kantserogeenid. Kuna e-sigareti marke on väga palju erinevaid, on toodete koostis väga varieeruv.
Müüt: E-sigarettide tarvitamine ei mõjuta teiste ümberkaudsete inimeste tervist.
Tegelikkus: Uuringute käigus on selgunud, et e-sigarettide tarvitamisel väljahingatav aur võib sisaldada erinevaid aineid, sh nikotiini. Järelikult on ka e-sigareti passiivne suitsetamine ohtlik. Nikotiin on tugev sõltuvust tekitav aine, mis mõjutab arengut ja aitab kaasa vähi tekkele.
Müüt: E-sigarettide tarvitamisel ei pea välja minema suitsu tegema.
Tegelikkus: Tegelikkuses on e-sigarettide tarvitamine kõikides lasteasutustes ning lastega seonduvates asutustes seadusega keelatud. Ka paljud ettevõtted on otsustanud keelata e-sigareti tarvitamise siseruumides.
Müüt: Tegemist on lihtsalt meeldiva ajaviitmismeetodiga.
Tegelikkus: Tihti öeldakse, et suitsetamine on mõnus tegevus, kuid seda varjutab nikotiinisõltuvus.
tubakainfo.ee
Kirjuta esimene kommentaar