Mis on mikrofloora ja miks me vajame probiootikume?

Soovitused ja märkused
Tänaseks on probiootikumid saanud sellisteks tähtsateks abivahenditeks, mis aitavad soolestiku mikroflooral taastuda ja tema kooslust tasakaalus hoida.
Satuvad nad organismi, kas läbi valmis toidulisandite või läbi toitainete, milledesse nad kuuluvad. Reeglina on tegu hapendatud või fermenteeritud toitainetega, mis peaksid olema mistahes toiduratsiooni koostisosadeks. Seetõttu on palju kasulikke bakterid  hapendatud kapsas ja fermenteeritud õuntes ning -köögiviljades jogurtis, toorpiimast valmistatavates juustudes ja kefiiris.  Soovitatav on päevas tarvitada pool klaasi fermenteeritud köögivilju või juuretise baasil valmistatud piimatooteid. Tarvis on süüa erinevaid fermenteeritud toite, sest igaühes neist leidub ainult neile omaseid mikroorganisme.
Pealeselle sisaldavad naturaalsed hapendatud ja fermenteeritud toitained baktereid mis on võimelised väljutama suurt hulka erinevaid raskemetalle ja toksiine. Kui valida õige fermenteeritud või hapendatud toitude kompleks on võimalik selle abil aidata taastuda 90% inimestest, kellede detoksikatsioonisüsteemid ühel või teisel põhjusel enam töökorras pole.
Probiootikumid-toidulisandid aitavad inimest antibiootikumikuuri ajal ja isegi siis kui too tarvitab suurt hulka suhkrut ja teravilja, mis paratamatult kaasneb sellega, kui tuleb sõita piiri taha või teha autoga pikki töösõite. Mitte ükski neist pole aga suuteline asendama naturaalseid hapendatud ja fermenteeritud toite. Tarvitage naturaalseid fermenteeritud ja hapendatud toitaineid igapäevaselt ja teie seedetrakti probleemid lähevad ajalukku.

Allikas: Juri Jakovlev, Svetlana Aristova.
Tõlge: Mati Rebane
http://www.heatunde.eu/moodul.php?moodul=CMS&Komponent=NewsFront&f=viewNews&id=171
Eelmine
Ravimite kõrvaltoimed
Järgmine
Helicobacter pylori – mõrvar Sinu kõhus

Kirjuta esimene kommentaar

Email again: