EFT - emotsionaalse välja teraapia

Kuidas saada terveks hirmudest, muredest, foobiast ja haigustest ilma kirurgiliste protseduuride, nõelte, ravimite või inimkehaga manipuleerimiseta? Mõistagi emotsionaalse välja teraapia abil.


Küsi abi siit!

Kas tundub utoopiline, et 20 aastat kestnud psoriaasi sümptomid võib lahendada vaid ühe seansiga? Emotsionaalse välja teraapiat praktiseerivad EFT terapeudid kinnitavad, et see on võimalik. Nii räägib mainekas terapeut Tron Enger loo sellest, kuidas tema vastuvõtule tuli naine, kellele psoriaas oli olnud kaaslaseks juba terve ta teadliku elu. Rakendades metameditsiini, leidis Tron haiguse taga peituva emotsionaalse põhjuse ja tervendamiseks kulus tal EFT "koputamise" abil vaid üks teraapiasessioon. Naise nahk on nüüd täiesti terve ja paranemise tulemusel tunneb ta, et tema eneseväärikus on taastunud.

EFT (Emotional Freedom Techniques) on lihtne ravimeetod, mis ühendab endas psühhosomaatilise haiguste käsitluse ja iidsed teadmised inimkeha läbivatest energiameridiaanidest. See sobib nii tervenemiseks kui ka tervenemisprotsessile kaasaaitamiseks. Palju oleneb, kuidas inimene ise oma keha näeb - kas ta usub oma keha enesetervendavasse jõusse või mitte. EFTd võib kasutada kõikide probleemide puhul, kuid nagu ikka, 100% garantiid ei anna seegi. EFT terapeudid väidavad, et alati jääb 5% neid patsiente, kel on vaja haiglaravi või kelle puhul on vaja kasutada muid radikaalseid meetodeid.

Kuidas EFT alguse sai?

EFT ehk eesti keelde kohandatuna emotsionaalse välja teraapia looja on Ameerikas Stanfordi ülikoolis insenerihariduse saanud Gary Craig. Ta õppis ja uuris põhjalikult varem kasutusel olnud sarnaseid meetodeid, eriti dr Roger Callahani loodud mõttevälja teraapiat (TFT) ning jõudis lihtsa ja efektiivse teraapiaviisini, mille nimetas emotsionaalse välja teraapiaks ehk EFTks.

Kuna Craig on elektriinsener, siis on loogiline, et ta otsis seletusi inimeste probleemidele elektripõhise käsitluse teel. Inimese kehas on ju palju elektriga seotut - alustame kasvõi sellest, et kui sa katsud näiteks kuuma ahju ja tunned valu, siis põhjuseks on vastava info edastamine elektriliselt närviteid mööda ajju. Häid näiteid elektri kindlakstegemiseks inimkehas on ka klassikalisest meditsiinist, nagu EEG (aju elektrilise aktiivsuse näitaja) või EKG (südame elektrilise tegevuse näitaja). Seega näitab meie keha elektrisüsteem ka meie füüsilist tervist. Pole ju kahtlust, et kui kehasisene energia enam ei liigu ja EKG näitab vaid sirget kriipsu, pole selles kehas ka elu.

Energiate olulisust, küll veidi teise nurga alt, on teatud juba tuhandeid aastaid. Umbes 5000 aastat tagasi avastasid hiinlased, et meie kehas on terviklik energiasüsteem. Neid ringlevaid energiavooge nimetati meridiaanideks ja sealt on välja arenenud terve rida teraapiameetodeid, näiteks akupunktuur, akupressuur jms. Meridiaaniteooria kohaselt on kehal 12 meridiaanipaari ehk energiakanalit ning 2 erimeridiaani. Haigus ja valu avalduvad siis, kui meridiaanirajad ummistuvad, katkestades energiavoolu ja lõhkudes keha harmooniat. Meridiaanidel asuvaid aktiivseid punkte mõjutades on võimalik keha energiavool uuesti tasakaalu viia.

Mis on EFT saladus?

EFT ongi justkui akupunktuur, kuid me ei kasuta nõelu, vaid "koputame" sõrmeotstega kindlaid meridiaanipunkte. EFTd nimetatakse sageli ka emotsionaalseks akupunktuuriks, kuna siin on kombineeritud akupunktide õrn koputamine ja samal ajal tähelepanu hoidmine probleemil, milleks võib olla näiteks valu, ebameeldiv mälestus, negatiivsed emotsioonid, sõltuvused jne. EFT tehnika korrektse rakendamise korral saab probleemi põhjustanud emotsiooni vabastada, mille tulemusel energiablokeering selles piirkonnas laheneb.

EFT teooria ütleb, et kui inimesed elavad läbi negatiivseid emotsioone, jääb see neisse pikemaks ajaks ja häirib nende terviklikku energiasüsteemi. Seega on EFT aluseks eeldus, et mitte minevikutrauma ei ole mõne füüsilise või vaimse häda põhipõhjus, vaid keha energiasüsteemi häirumine. Igal emotsioonil on oma sagedus ja kui see on häiritud (nt raadio ei ole täpselt õige kanali peale sätitud), siis ei tööta ta ka korralikult (nagu raadio hakkab sahisema, kui ta õigelt lainepikkuselt maha keerata). EFT peamine postulaat on, et kõik negatiivsed emotsioonid tulenevad meridiaanisüsteemi tasakaalutusest ja neid punkte koputades on võimalik luua tasakaal.

EFT abil "koputatakse" läbi terve rida meridiaanipunkte. Sinna juurde kordab kas terapeut või klient või nad mõlemad afirmatsioone, mis on iga probleemi puhul erinevad. Koputamisseansi vahel tehakse kiireid harjutusi mõlema ajupoolkera aktiveerimiseks (harjutused silmadele, viisijupi ümisemine, numbrite lugemine).

Keha-meele-hinge seoseid võib palju näha ka igapäevaselt. Me puudutame, masseerime või koputame alateadlikult teatud kehapiirkondi. Näiteks masseerime silmade välisnurkade ümbrust meelekohtade lähedal või kulmude alguskohti, koputame või masseerime huulte- ja lõuapiirkonda, mudime oma sõrmi, asetame käe rinnakule südamepiirkoda jne. Nende kehapiirkondade masseerimine või koputamine vähendab stressi ja enamik neist on energiameridiaanide lõpp-punktideks. Kuid kõikide nende punktide järjestikuline mõjutamine vähendab stressitaset mitmekordselt. Energeetiline psühholoogia ja EFT muudavad need alateadlikud tegevused teadvustatud ja süstematiseeritud teraapiaks, mille varal on võimalik vähendada stressi kohe mis tahes ajal ja mis tahes kohas, kui selleks tekib vajadus, ning vabastada negatiivseid emotsioone ja stressi, mis on salvestunud eri kehaosades või alateadvuses juba aegu tagasi.

Kuidas EFT töötab?

Kõige lihtsam on emotsionaalse välja teraapiat seletada, võrreldes keha raadioga. Nii kaua, kui signaal kulgeb normaalset, on raadiost tulev heli selge ja hästi kuuldav. Kui aga toome mängu mingi segaja - näiteks lähendame heliseva mobiili raadiole, on raadiost tulev heli häiritud. Sama juhtub ka kehaga, ainult et nn helisevaks mobiiliks on mõni läbielatud emotsioon.

Täpsem ja teaduslikum selgitus on see, et akupunktidele koputamine tekitab piesoelektrilise laengu, mis liigub mööda sidekude (kõiki keha organeid ja organsüsteeme ümbritsev ja ühendav kude) väiksema elektrilise takistuse suunas. Kui traumaatiline mälestus on teadvusesse toodud, tähendab see, et probleemile on aktiivselt mõeldud ja sellega aktiveeritud ka vastav piirkond kehas, kus esmane mälestus traumast "lõksus" on, annab samaaegne akupunktidele koputamine kehale rahustava, turvalisuse signaali, mis pole kooskõlas ülesäratatud mälestuse emotsiooniga.

Seega ajal, mil mõistus saadab välja ohusignaale, saab keha koputamise kaudu vastupidiselt teateid turvalisest olukorrast. See lahutab aktiveeritud mälestuse stressireaktsioonist. Otseselt stressi reguleerimisega seotud geenid aktiveeritakse ja kehareaktsioonid rahunevad. Neis piirkondades, kus emotsioon kinni oli, väheneb füüsiline pinge ning vabaneb traumaatiliste emotsioonide intensiivsus.

Sageli on raske uskuda, et midagi nii lihtsat võib efektiivselt töötada. EFT teraapia efektiivsust on põhjalikult uuritud ja tulemused on andnud kinnitust, et võrreldes kontrollgruppides teostatud raviviisidega on EFT puhul tulemused kiiremad ja püsivamad.**

Kellele EFT sobib?

Mõistagi võib EFTd edukalt kombineerida teiste teraapiatega. Gary Craig, EFT looja, on NLP praktik ja tema õppevideotes on näha, et ta kasutab inimesi aidates ka NLP tehnikaid. EFT võimaldab seega mis tahes valdkonna terapeudil oma pagasisse lisada uue tööriista.

EFT õpetajad väidavad, et koputamist võib suures osas teha ise. Tegelikult võibki "koputada" igasuguseid probleeme oma elus, kasvõi iga päev. Terapeudi poole tuleks kindlasti pöörduda siis, kui tegemist on mõne suurema probleemiga. On ju päris keeruline tunda oma emotsioone ja jääda samal ajal erapooletu terapeudi rolli.

Mitmed teraapiameetodid eeldavad, et terapeut on ise täiesti terve, enne kui nad teisi ravida võivad. EFT seda ei nõua. Kuid peab arvestama, et terapeut võib ise tunda, et tema enda probleeme võimendatakse. Omamoodi on see isegi hea, sest võimaldab tegelda mõne varjul oleva probleemiga. Kõigele lisaks ei ole ilmselt olemas inimesi, kes on igakülgselt, 100% terved - EFT terapeutide sõnul on meil kõigil pealispinnaaluseid probleeme. Need ei pea mõistagi olema suured või füüsilised, kuid midagi on igaühel.

EFT plussiks on seegi, et seda võivad õppida kõik soovijad - selleks ei pea olema arst ega terapeut. Ja õppida saab ka asjakohaste veebilehtede ja DVDde abil kodus. Kuid nagu iga ravi puhul, on ka siin parim õppida otse õpetajalt.

* Artikli kirjutamisel on kasutatud Isy Griggi raamatut "EFT in Your Pocket", Gary Craigi "The EFT Manual", Dawson Churchi, PhD "The Genie in your Genes" ning EFT meistri Tron Engeri teavet EFTst.

** www.eftuniverse.com, Dawson Church, PhD "The Genie in your Genes" (Energy Psychology Press, 2009, lk 223-236).


Küsi abi siit!
Eelmine
Foobia - paaniline hirm millegi ees
Järgmine
Paanikahäire - see ei ole lihtsalt paanitsemine millegi pärast vaid hoopis hirm/mure, mis on kontrollialt väljunud

Kirjuta esimene kommentaar

Email again: